Category Archives: Swan River Stamp Show

Swan River Stamp Show 2016 results

EXHIBITOR CLASS RESULT
Barrett, Brian
Australian Commonwealth – Postage Due Stamps
Traditional 78 L.Vermeil  Special Prize
Goodwin, Ron
Study of Electro 24 – KGV Sideface 1 1/2 Red Die 1
Traditional 64 Silver Special Prize
Lee, David
Development of an Airmail Service to Madagascar
Traditional 84 Gold Special Prize
Kouwen, Mike
Australia – London Customs Duty
Revenues 88 Gold Special Prize
Lee, David
Albert Kimmerling: His Life and Times
Picture Postcards 84 Gold Special Prize
Rhodes, Michael
I am Nothing
Cygnet 85 Gold Special Prize
Saunders, Dianne
Australian Wildflowers Emblems
Cygnet 63 Silver Special Prize
Whittaker, Brian
Crux Australis – The Southern Cross
Cygnet 73 Vermeil
Penfold, Denis
Western Australia Stamp Duty
Club Class Winner Special Prize
Warren-Langford, Pat
Quilting & Patchwork in Society
Club Class Runner Up Special Prize

 

Swan River Stamp Show 2015

Souvenirs are still available – Order form

EXHIBITION RESULTS

 TRADITIONAL   
Ken MooreThe Sudan 1897 to 195477 PointsLarge
Vermeil
Glen StaffordGhana Independence the first 10 Years54 PointsBronze
Ken Moore Northern Rhodesia 1917 to 1963 78 Points Large
Vermeil
Ken Moore Rhodesia The Definitive Issue 1965 to 198062 Points Silver
Ken MooreThe Postage Stamps of Rhodesia and Nyasaland78 Points Large
Vermeil
POSTAL HISTORY
John DiBiasePost Office Savings Bank 84 Points
Best in Show
Gold
POSTAL STATIONERY
Trevor SpencerAustralian Postal Stationery 1911-196665 Points
Encouragement
Award
Large
Silver
Ross Wood Postal Stationery of Kenya Uganda and
Tanganyika
79 Points
Best Postal
Stationery
Award
Large
Vermeil
David Lee Censored Mail of Southern Rhodesia 1939-194582 Points
Runner-up
Best in Show
Gold
CYGNET (One Frame) & POSTCARDS (One Frame)
Hubert
Du Guesclin
A Letter’s Adventures 68 Points Large
Silver
Rod Kantor Republic of Biafra 79 Points
Best Title
Page
Large
Vermeil
Rod Kantor Northern Rhodesia the 1963
Definitive Issue
83 Points
Best Cygnet
Gold
John Kirke Three Kookaburras 1914-193765 PointsLarge
Silver
Glen Stafford Privilege Envelopes Used by Australian Forces
During WWII
78 Points
Runner-up
Best
Cygnet
Large
Vermeil
Ken MooreSouth Africa through the eyes of a Native58 PointsSilver
Bronze
Ken Moore Comic Postcards of Post-War England68 PointsLarge
Silver
Ken Moore The Postal Census Marks of Great Britain52 PointsBronze
Ken Moore Humour through the Ages52 PointsBronze
Ken Moore Surcharging Rhodesia’s Mail 1965 to 197068 PointsLarge
Silver
Ken Moore The Rickshaw in South Africa70 PointsVermeil
Ken MoorePorepunkah62 PointsSilver
POSTCARDS
David Lee Albert Kimmerling71 Points
Encouragement
Award
Vermeil
Ken Moore Silk Postcards of World War One81 Points
Best Postcard Exhibit
Gold
CLUB CLASS
Dianne Saunders
Representing
Mandurah Phil. Soc.
Antarctica, understood values and protectionsClub Class Trophy
Award Exhibitor Exhibit Donor
Best in ShowJohn DiBiasePost Office Savings BankWestern Australian
Philatelic Council
Runner-up Best in ShowDavid LeeCensored Mail of Southern Rhodesia 1939-1945Fremantle & Districts Philatelic Society
Best CygnetRod Kantor Northern Rhodesia the 1963
Definitive Issue
Philatelic Society of Rockingham & Kwinana Districts
Runner-up Best CygnetGlen Stafford Privilege Envelopes Used by Australian Forces
During WWII
Philatelic Society of Western Australia
Best Postal StationeryRoss Wood Postal Stationery of Kenya Uganda and Tanganyika Western Australia Study Group
Encouragement AwardTrevor Spencer Australian Postal Stationery 1911-1966Stirling Philatelic Society
Best Postcard
Exhibit
Ken Moore Silk Postcards of World War OneMandurah Philatelic Society
Postcard
Encouragement Award
David Lee Albert KimmerlingPhilatelic Society of Western Australia
Best Title PageRod Kantor Republic of Biafra Philatelic Forum
Club ClassDianne Saunders
Representing
Mandurah Phil. Soc.
Antarctica, understood values and protectionsKalamunda Stamp Club